POLYBLOCK

PolyBlock نسل جدید از مصالح ساختمانی به شمار می آید که به واسطه فرمول ویژه آن، خواصی مانند استحکام بالا، مقاومت مناسب در برابر ضربه و فشار در کنار سبکی وزن با یکدیگر تلفیق گشته و محصولی با خصوصیات استثنایی جهت استفاده در ساخت انواع سازه ها پدید آورده است. 
در تولید این محصول، با کمک جدیدترین فن آوری های روز دنیا، ترکیبی از مواد پلیمری در کنار مواد معدنی به کار گرفته شده تا محصولی با وزن مخصوص پایین، مقاومت فشاری و خمشی بالا، مقاومت در برابر انتقال حرارت، صوت و رطوبت، چسبندگی مناسب به سایر مصالح و در عین حال کاملا منطبق بر اصول زیست محیطی به مصرف کنندگان عرضه گردد. 

1- ابعاد :
PolyBlock در ابعاد 60×30×8 سانتیمتر تولید شده و دارای فاق و زبانه در چهار بلوک می باشد که به راحتی در هم قفل و بست می گردد. 

2- وزن سبک :
بلوکهای فوق با وزن مخصوص حدود kg/m^3 600 (به میزان قابل ملاحظه ای کمتر از وزن مخصوص آب) جز سبکترین مصالح ساختمانی به حساب آمده و موجب کاهش وزن سازه به میزان چشمگیری می گردد. این کاهش وزن در محاسبات زمین لرزه بسیار مفید بوده و به واسطه وجود فاق و زبانه در این نوع بلوک، در زمان وقوع زلزله، دیوارهای ساختمانی رفتارهایی کاملا شکل پذیر از خود نشان خواهند داد. لازم به ذکر است امکان دارد که مصالح دیگری نیز در بازار موجود باشند که صرفا از لحاظ وزن هر متر مربع بتوانند با این بلوک ها رقابت کنند، ولیکن به دلیل لزوم استفاده از ملات بیشتر و همچنین سیمان و گچ و خاک بر روی سطح این مصالح، وزن نهایی دیوار مذکور به مراتب بیشتر از وزن دیوار ساخته شده با PolyBlock (که حداقل نیاز به مصالح اضافی هنگام ساخت را دارد) خواهد شد. 
3-استحکام فشاری و خمشی بالا :
بنابر نتایج آزمایشات مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، مقاومت فشاری این بلوک 7/7 N/mm2 و مقاومت خمشی آن N/mm2 1/6 است که با توجه وزن کم، مقادیر قابل توجهی می باشند. 
4-مقاومت مطلوب در برابر انتقال حرارت :
با توجه به وجود فوم های پلیمری در PolyBlock، این محصول می تواند به عنوان یکی از بهترین مصالح ساختمانی جهت جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی از طریق دیوارها در شرایط مختلف اقلیمی، به کار گرفته شود. 
5-عایق مناسب صوتی :
همانند انتقال حرارت، این بلوک ها می توانند به عنوان عایق مناسب صوتی جهت سازه های مجاور با مناطق شلوغ و پر سر و صدا مورد استفاده گیرند. 
6- قابلیت نصب آسان :
بواسطه داشتن فاق و زبانه به راحتی در هم قفل شده و احتیاجی به ریسمان کشی و شمشه گیری نم باشد و تنها باید رج اول کاملا تراز اجرا شود. ضمنا با توجه به ابعاد بزرگتر این بلوک ها نسبت به مصالح مرسوم(هر متر مربع تقریبا از 5/5 بلوک سبک تشکیل می گردد)
7- مصرف کم ملات بین درزها :
PolyBlock به صورتی طراحی گردیده که در محل درزهای موجود بین فاق و زبانه، 2 میلیمتر فضای خالی در نظر گرفته است. در نتیجه حجم ملات مصرفی بسیار کم و در حدود 8/0 لیتر بر متر مربع دیوار چینی می باشد.
8- چسبندگی مناسب به سایر مصالح :
به واسطه وجود سیمان به عنوان ماده پایه در این نوع بلوک، مصالحی مانند کاشی و سنگ و گچ پلاستر رویه دارای چسبندگی خوبی بر روی سطح این بلوک ها می باشند.
9- مقاومت در برابر آتش سوزی :
با ارایه رفتاری مشابه با بلوک های بتونی، PolyBlock در آتش سوزی به هیچ وجه از بین نرفته و نمی سوزد. فوم پلیمری موجود در این بلوک ها دارای افزودنی ضد آتش بوده و حتی در صورت قرار گرفتن در معرض دماهای بسیار بالا، گازهای متصاعد شده از آن به هیچ وجه سمی نمی باشد. ضمنا در صورت ذوب شدن فوم پلیمری، بدلیل طراحی خاص انجام شده، شکل بلوک تغییر نکرده و دیوار پا برجا باقی می ماند. 
10- مقاومت خوب در مقابل رطوبت :
کلیه مصالح استفاده شده در این بلوک در مقابل رطوبت کاملا مقاوم می باشند. 
11- عدم ایجاد ضایعات هنگام اجرا :
استفاده از این نوع بلوک از اتلاف مصالح و هدر رفتن آن به میزان چشمگیری جلوگیری می کند.
12- قابلیت بازیافت :
به واسطه وجود فوم EPS در این نوع بلوک، ضمن اینکه به عنوان عایق حرارتی و صوتی خوبی عمل کرده و دارای وزن سبکی می باشد، برای محیط زیست هیچگونه آلودگی ایجاد نکرده و تمامی مواد تشکیل دهنده آن قابل بازیافت می باشند. 
13- صرفه جویی در زمینه اجرایی ساختمان:
الف: اجرای آسان با هزینه کمتر دستمزد نسبت به سایر مصالح(حدود 80 متر مربع دیوار چینی با یک نفر بنا و دو کارگر در روز)
ب: مصرف کمتر ملات بین بلوک ها و در نتیجه کاهش هزینه(8/0 لیتر ملات مخصوص برای هر متر مربع دیوار چینی)
ج: صرفه جویی در مصرف انرژی
د: حذف گچ و خاک و یا سیمان کاری روی دیوار با توجه به صاف بودن سطح دیوار و عدم وجود هرگونه پستی و بلندی.
ز: سبک شدن دیوارهای داخلی ساختمان به میزان 50 درصد که باعث کاهش هزینه های اجرایی فونداسیون و اسکلت بنا خواهد شد.